Pred presaditvijo las morate vedeti nekaj stvari. Pomembno si je zapomniti, da presaditev las ni primerna za vsakogar. Če so vaši lasje pretirano tanki, morda niste dober kandidat za presaditev las. Presaditev je po drugi strani morda najboljša rešitev za vas, če imate redke lase ali imate težave z rastjo las. Naslednji napotki vam bodo pomagali sprejeti najboljšo odločitev:
Tveganja presaditve las v mladosti
V mnogih primerih je presaditev las v mladosti tvegana. Bolniki, mlajši od 18 let, se manj verjetno zavedajo nevarnosti. Mladi morda želijo izboljšati svoj videz, vendar je ključnega pomena razumeti možne posledice. Preden se odločijo, morajo bolniki pretehtati svoje možnosti glede na možna tveganja in koristi ter morebitne koristi in slabosti postopka.
Minimalna invazivnost presaditve las
Metoda ekstrakcije folikularne enote (FUE) je najnovejša minimalno invazivna operacija presaditve las. Gre za enodnevni ambulantni poseg, ki uporablja najnaprednejšo tehnologijo obnove las. Lasne mešičke se ekstrahirajo iz območja darovalca in presadijo na območje redčenja z uporabo FUE. Po posegu se območje darovalca hitro zaceli, ne pušča linearnih brazgotin.
Druga možnost je metoda SmartGraft, ki vključuje pobiranje posameznih lasnih mešičkov z območja darovalca in njihovo implantacijo v območja plešavosti z uporabo avtomatske naprave. Po posegu lahko bolniki občutijo rahlo nelagodje in bodo morda morali uporabiti lokalne antiseptike za zmanjšanje otekline in neugodja. Operacija presaditve las ima kratko obdobje okrevanja in večina ljudi lahko nadaljuje z običajnimi dejavnostmi dva do štiri tedne po posegu. Operacija presaditve las, ki je minimalno invazivna, velja za varno in ima malo tveganj.
NeoGraft je še ena minimalno invazivna tehnika presaditve las. S to metodo se izognete nabiranju trakov lasišča, kar zmanjša tveganje za poškodbe živcev in krvnih žil. Hitrost NeoGrafta je še ena prednost. NeoGraft traja štiri do deset ur, da si opomore, medtem ko tradicionalni FUE traja dva dni. Čas okrevanja je pri minimalno invazivnih posegih veliko krajši kot pri tradicionalnih FUT.
Presaditev las je napredovala od čepkov z 20 ali več dlakami do enot z enim do tremi ali štirimi dlakami z območja darovalca. Operacija presaditve las je postala manj invazivna, kar omogoča več ljudem, da si ustvarijo želene pričeske. Čeprav FUE ni tako privlačen kot krožni čepki za cepljenje, lahko še vedno ustvari rezultat naravnega videza.
Postopek presaditve las NeoGraft je najnovejši napredek v tehnologiji presaditve las. Tehnika ekstrakcije folikularne enote (FUE), ki jo uporablja NeoGraft, zagotavlja, da se folikli pravilno poberejo z mesta darovalca, ne da bi pustili vidne brazgotine. Uporablja tudi najsodobnejše tehnike oblikovanja las. NeoGraft je manj boleč in potrebuje manj časa za okrevanje kot prejšnji postopki, z manjšim tveganjem za zaplete in brazgotinjenje. Prav tako je nezaznan, varen in zelo učinkovit.
Brazgotine po presaditvi las
Po operaciji presaditve las so brazgotine pogostejše, kot verjame večina bolnikov. To je zato, ker presaditev las zahteva odstranitev traku tkiva z območja darovalca. V tem tkivnem traku so posamezne folikularne enote. Nato kirurg razdeli tkivo na posamezne enote in zašije rano. Idealna brazgotina bo skoraj neopazna pod obstoječimi lasmi, vendar se lahko sčasoma raztegne. To lahko oteži britje glave ali nošenje kratkih pričesk, ne da bi pustili vidne brazgotine.
Čeprav nekateri ljudje raje opravijo postopek na območju brez brazgotin, še vedno obstajajo načini za zmanjšanje tveganja za brazgotinjenje. Izbira kirurga, ki je usposobljen za uporabo sodobnih tehnologij za zmanjšanje brazgotin, je eden najboljših načinov za zmanjšanje brazgotin po presaditvi las. Prav tako je ključnega pomena, da izberete kirurga, ki je specializiran za določeno vrsto presaditve las, saj bo tehnika, ki jo uporabljajo, vplivala na videz brazgotin.
Kirurške tehnike presaditve las so v zadnjih letih znatno napredovale, brazgotine po postopku pa so se dramatično zmanjšale. Odvisno od tega, koliko foliklov je odstranjenih, se brazgotinjenje med obema metodama razlikuje. Čeprav ekstrakcija folikularne enote pušča manjšo brazgotino kot FUT, imajo nekateri bolniki še vedno vidne brazgotine. Poleg tega so brazgotine, ki jih pušča presaditev folikularne enote, podobne neravnim krožnim znamenjem. Brazgotine po presaditvi las so bolj opazne, ko prejemnikovi lasje ne zrastejo znova v večji količini.
FUE je še ena možnost za zmanjšanje brazgotin po presaditvi las (ekstrakcija folikularne enote). Donorsko dlako odstranimo z rezom na zadnji strani v tehniki FUE. Po tem se donorski lasje razdelijo na drobne presadke. Luknje in reže mikro velikosti se uporabljajo za presaditev nastalih foliklov v območja darovalca. Ko pacient nosi dolgo pričesko ali športno kapo, so brazgotine darovalca komaj vidne.
Čeprav se bosta območja darovalca in prejemnika sčasoma zacelila, se lahko po posegu pojavijo rdečina in kraste. V desetih dneh naj bi kraste izginile. Po drugi strani pa bodo brazgotine ostale bele in sčasoma izginejo. Po postopku bodo te podobne majhnim pikam. V prihodnosti bodo brazgotine zbledele in postale skoraj neopazne. Vaša brazgotina bo bolj bela, če imate svetlo kožo.
Lahko se odločite za mikropigmentacijo lasišča namesto uporabe kozmetike za prikrivanje brazgotine. Da bi dosegli enoten ton, ta postopek uporablja pigment, ki se ujema s tonom vašega lasišča. Lahko vam pomaga prikriti svoje brazgotine in si povrnete samozavest. Te metode so učinkovite in varne. Postopek spodbuja tudi rast las. Mikropigmentacija je tehnika, ki se uporablja za prikrivanje brazgotin po presaditvi las.
Referenca: